İstanbul
18 Haziran, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.79
 • EURO
  35.28
 • ALTIN
  2448.2
 • BIST
  10471.32
 • BTC
  66567.37$

Canlar bu kez Varto'da buluştu

Canlar bu kez Varto'da buluştu
Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı tarafından illerde düzenlenen ‘Canlarla Buluşma’ etkinliklerinin onüçüncüsü Muş’un Varto ilçesinde yapıldı.

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı Alevi Bektaşi nüfusun olduğu illerde ‘Canlarla Buluşma’ adı altında inanç önderleri ile etkinlikler düzenliyor.

Yerel sorunların ve önerilerin ilk elden alındığı ve Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın hizmet anlayışının aktarıldığı etkinliklerin onüçüncüsü ise Muş’un Varto ilçesinde düzenlendi.

Varto Kültür Merkezi konferans salonunda düzenlenen ‘Canlarla Buluşma Toplantısı’nda konuşan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanı Alirıza Özdemir, “Alevi-Bektaşi toplumun yaşadığı her coğrafyaya giderek, canlarımızla buluşuyoruz. Alevi-Bektaşi toplumuna en doğru ve en güzel şekilde hizmet götürülmesini amaçlıyoruz. Alevilik tarihi açısından önemli bir geçiş noktası konumunda olan Varto da bu açıdan gelip görülmesi gereken önemli bir ilçemizdi. Bizler göreve geldiğimiz ve geride bıraktığımız 7 aylık bir zaman diliminde Ankara’daki bilimsel toplantılar hariç Alevi-Bektaşi toplumumuzla bugüne kadar 12 büyük buluşmayı gerçekleştirdik. Alevi-Bektaşi toplumunun yaşadığı sıkıntı veya sorunların Ankara’da oturularak görülemeyeceğinin farkındayız. Bu maksatla hem şahsım hem de Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı uzmanlarımız tüm Türkiye’yi karış karış gezerek, sorun ve talepleri yerinde tespit edebiliyoruz. Alevi-Bektaşi toplumunun rızalığını esas alarak çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Mehmet Şerif Fırat’ın torunu tarihçi ve araştırmacı Mustafa Fırat ise “Cumhurbaşkanımızın Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığını kurması, cesurca atılmış devrim niteliğinde bir adımdır. Alevi toplumunun bir bireyi olarak kendisine şükran borçluyuz. Kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN ÖZDEMİR’DEN MUŞ VALİSİ AVNİ ÇAKIR’A ZİYARET

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi BaşkanI Alirıza Özdemir, ‘Canlarla Buluşma’ etkinliği kapsamında geldiği Muş’ta Vali Avni Çakır’ı da ziyaret etti.

Canlarla Buluşma’ etkinliği hakkında Vali Çakır’ı bilgilendiren Başkan Özdemir ziyaretinin anısına bir de Hacı Bektaş Veli kitabı takdim etti.

BAŞKAN ÖZDEMİR MEHMET ŞERİF FIRAT'IN MEZARINI DA ZİYARET ETTİ

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanı Alirıza Özdemir daha sonra “Doğu İlleri ve Varto Tarihi” adlı eseriyle tanınan ve 1949’da uğradığı bir saldırı sonucunda hayatını kaybeden araştırmacı-yazar ve öğretmen Mehmet Şerif Fırat’ın Köprücük köyündeki kabrini ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Başkan Özdemir, Mehmet Şerif Fırat’ın Cumhuriyet tarihinin önemli şahsiyetlerinden biri olduğunu belirterek, “Atalarından devralmış olduğu geleneği gelecek nesillere güçlü şekilde aktarmış ve milli kimliğimizin sembolü olmuş bayrak bir şahsiyettir. Yıllar önce yazmış olduğu eser bugün de yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Türk milleti var olduğu sürece Mehmet Şerif Fırat gibi aziz evlatlarını hatırlamalı ve onların hatırasını yaşatmalıdır. Kendisini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!