İstanbul
18 Haziran, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.80
 • EURO
  35.24
 • ALTIN
  2447.6
 • BIST
  10471.32
 • BTC
  66427.27$

Devlet 730 cemevinin aydınlatma giderini karşılıyor


Devlet 730 cemevinin aydınlatma giderini karşılıyor
Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, devletin kilise, havra ve camilere yaptığı aydınlatma gideri ödemelerinden faydalanan cemevleri sayısını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir yönetmelikle, devletin kilise, havra ve camilere yaptığı aydınlatma gideri ödemelerinden cemevlerinin de faydalanmasına ilişkin yöntem ve koşullar belirlenmişti.

Bilindiği gibi, 16 Kasım 2022 tarihinde çıkarılan “Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” kapsamında Elektrik Piyasası Kanunu’na geçici bir yedinci madde eklenerek, cemevlerinin aydınlatma giderlerinin devlet tarafından karşılanması imkânı getirilmişti.

Cemevlerinin aydınlatma giderlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesine konulacak bir ödenekten karşılanması öngörülmüştü.

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, toplam730 cemevinin yasa kapsamında aydınlatma giderlerinin karşılanması hakkından faydalandığı belirtildi.

Başkanlık tarafından yapılan açıklama şöyle:

CEMEVLERİMİZE HİZMET GÖTÜRMEYE DEVAM EDİYORUZ

2024 yılı Nisan ayı itibariyle şubeli dernek ve vakıflara bağlı cemevlerinin aydınlatma giderini karşılıyor, Alevi toplumuna rızalık temelinde hizmet götürüyoruz. Aydınlatma giderini karşıladığımız toplam cemevi sayısı 730'dur. Yıl sonuna kadar tüm cemevlerimizin aydınlatma giderini karşılamayı hedefliyoruz.

Kısa sürede bu sayıya ulaşılması dikkati çekerken, ilerleyen zamanda kalan cemevlerinin de yasadan faydalanmak üzere başvuru yapması bekleniyor.

İNKARCILARIN ÜYELERİ DE YASAL HAKTAN FAYDALANDI

Öte yandan, Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından paylaşılan bir grafik, ilginç bir gerçeği de ortaya çıkardı.

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın tüm çalışmalarını sabote etmeye çalışan ve kapatılması gerektiğini ileri sürerek eylemler yapan bazı kuruluşların üyesi çok sayıda cemevlerinin de, genel merkezlerinin karşıt tutumuna rağbet etmeyerek, yasanın tanıdığı haktan faydalandığı görüldü.

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı tarafından paylaşılan grafiğe göre, Başkan Alirıza Özdemir’e ağza alınmayacak hakaret ifadeleri ile demeçler veren Seher Şangünlü Yılmaz’ın genel başkanı olduğu Alevi Kültür Dernekleri (AKD) üyesi tam 35 cemevinin aydınlatma gideri devlet tarafından karşılanıyor.

AKD üyesi cemevlerinin yarısından fazlası Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’ndan hizmet alıyor.

Aynı şekilde, Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı ile işbirliği yapan cemevleri yöneticilerine “Muaviye’nin yağlı pilavına kaşık sallayanlar” ifadesi ile hakaret eden Ercan Geçmez’in başkanı olduğu Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na ait 22 şubenin aydınlatma giderleri de devlet tarafından karşılanıyor.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na üye toplam 50 cemevi var.

Tarihte Pir Sultan Abdal’ı astıran kişi ile özdeşleştirerek Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nı “Hınzır Paşa” olarak tekfir eden Cuma Erçe’nin genel başkanı olduğu Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri üyesi 13 cemevinin aydınlatma giderleri de aynı şekilde devlet tarafından karşılanıyor.

Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri’nin toplam 36 şubesi bulunuyor.

Öte yandan, 24 Cem Vakfı üyesi cemevinin de aydınlatma giderlerinin devlet tarafından karşılandığı ortaya çıktı.

Cem Vakfı’nın temsilcilik ve yurtdışı birimleri ile birlikte toplam 50 şubesinin olduğu düşünülüyor.

1500’DEN FAZLA CEMEVİ HİZMET ALDI

Aydınlatma giderlerinin diğer ibadethaneler gibi, devlet tarafından karşılanmasına yönelik yasal düzenlemeden faydalanan 730 cemevinden 70’i Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın kapatılması için eylemler yapan çeşitli kuruluşların üyeleri olması, bu kuruluşların kendi tabanlarını kontrol edemedikleri yorumlarına neden oldu.

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın sunduğu çeşitli hizmetlerden 1500’ü üzerinde cemevi faydalanıyor.

Türkiye’de Alevi Bektaşilere inanç hizmeti veren cemevlerinin sayısının 2000’in biraz üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!