İstanbul
18 Haziran, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.83
 • EURO
  35.41
 • ALTIN
  2446.8
 • BIST
  10471.32
 • BTC
  66523.79$

Amerikalı öğrenciler Alevi müziğini araştırıyor


Amerikalı öğrenciler Alevi müziğini araştırıyor
Austin Teksas Üniversitesi’nde inanç araştırmaları alanında öğrenim gören Alex Kreger (31) ile Mısır’da öğrenim gören Josh Wainner (28), Türkiye’de bağlama aşığı oldu.

Austin Teksas Üniversitesi’nde inanç araştırmaları alanında öğrenim gören Alex Kreger ve Mısır’da öğrenimini sürdüren Josh Wainner, Türkiye'de Alevilik üzerine araştırma yaparken bağlama ve iki telli cura ile tanıştılar.

Alex Kreger, Alevi inancının müzik aracılığıyla genç kuşaklara aktarılışı üzerine araştırma yaparken bağlamayla tanıştı ve Erzincan’da bir etkinlikte sahne aldı.

Mısır'da öğrenim gören Josh Wainner ise, Alex Kreger aracılığı ile bağlamayla tanışıp çalmayı öğrendi.

“Alevi müziği ve Alevi inancının müzik aracılığıyla genç kuşağa aktarılışı üzerine araştırma yapıyorum” diyen Alex, arkadaşıyla birlikte Erzincan’da düzenlenen bir etkinlikte sahne aldı.

Alex Kreger, “Ben Winconsinli bir müzisyenim. 9 yaşından beri piyano çalmama rağmen, Viyana Saz Derneği’nde bağlamayla tanışınca müziğe bakışım değişti. Alevi - Bektaşi müziğini dinleyince, aşık oldum. Michigan State Üniversitesi’nin piyano ve kompozisyon bölümlerinden mezun olduktan sonra, lisansımın son yılını değişim öğrencisi olarak Viyana’da okudum. Sonrasında, Teksas Üniversitesi’nde Prof. Sonia Seeman rehberliğinde etnomüzikoloji yüksek lisans bölümüne başladım. Yaz dönemi değişim öğrencisi olarak 2009 yılında Türkiye’ye antropoloji eğitimi almaya geldim. Gelmeden önce de, zamandan kazanmak için Türkçe öğrenmeye başladım. Eğitim dönemim bittikten sonra, kendimi Anadolu yollarına atıp, pek çok insanla tanıştım.” dedi.

Mısır'da öğrenimini sürdüren Amerikalı Josh Wainner ise, arkadaşı olan Alex Kreger sayesinde bağlamayla tanışıp, çalmayı öğrendiğini kaydetti.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!