Alevilik ve Bektaşilik araştırmaları ağırlıklı olmak üzere Türk kültürü üzerine akademik çalışmaların yayımlanacağı Ahmet Yesevi Dergisi kuruldu. İdare merkezi Erzincan olan Ahmet Yesevi Dergisi’nin sahipliğini Ali Rıza Özdemir yapıyor. Derginin editörlüğünü ise Dr. Özlem Özdemir üstlendi. www.ahmetyesevidergisi.com internet sitesi üzerinden yayın yapacak olan dergi, matbu olarak da yayımlanacak.
Derginin sitesinde dergi şu şekilde tanıtıldı:
“Ahmet Yesevi Dergisi, Alevilik, Bektaşilik ve Türk kültürüyle ilgili doğrudan veya dolaylı çalışmaları yayımlayan hakemli bir dergidir. Dergi, 2023 yılında kurulmuş ve yayın hayatına girmiştir.
Ahmet Yesevi Dergisi, Alevi-Bektaşi adı altında toplanan teşekkülleri (Kızılbaş-Alevi, Babagân-Bektaşi, Çelebi-Bektaşi, ocaklar vb.) ayrı ayrı ele alıp incelemeyi esas almıştır.
Aleviliği, Sünniliğin veya başka bir inancın kavramlarıyla tanımlamak ve anlamaya çalışmak Alevilik araştırmalarında geçmişten beri sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Aleviliği kendi iç kavramlarıyla anlamak ve bu kavramları Aleviliğin kendi bilgi ve anlam evreniyle tanımlamak geçmişte yapılan hataları tekrarlamamak için elzemdir.
Alevilik araştırmalarında Aleviliğin yazılı kaynaklarına çok az başvurulmuştur veya hiç başvurulmamıştır. Bu nedenle Ahmet Yesevi Dergisi Aleviliğin yazılı kaynaklarını günümüz Türkçesine aktarmayı ve yapılan güncel çalışmalarda bu kaynaklara riayet etmeyi önemsemektedir.
Alevilik, başta ilahiyat olmak üzere sosyoloji, kültür tarihi, felsefe, müzikoloji, tarih, coğrafya, psikoloji, edebiyat, halk bilimi, dil bilimi, etnoloji, antropoloji gibi birçok alanın konusudur. Ahmet Yesevi Dergisi, Aleviliği disiplinler arası bir bakış açısıyla ele almayı hedeflemektedir.”

AHMET YESEVİ DERGİSİ’NİN İLK SAYISI YAYINLANDI

Alevilik ve Bektaşilik araştırmalarını disiplinler arası bir bakış açısıyla ele almayı amaçlayan Ahmet Yesevi Dergisi’nin ilk sayısı yayına hazır. Alevilik ve Bektaşilikle ilgili makalelerin yer aldığı ilk sayı, Haziran ayının sonunda yayınlandı. www.ahmetyesevidergisi.com internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak okunabilecek çalışmalar aynı zamanda matbu olarak da basıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz